Temmuz 03, 2020

Yapay Zeka İle Gözlemlenen Futbolcular


tahminmatik

Yapay Zeka İle Gözlemlenen Futbolcular

Futbol dünyanın en önde gelen sporları arasındadır hatta ilk sırada diyebiliriz. Bu sektöre yapılan yatırım giderek daha büyümeye devam etmektedir. Son yıllarda köklü İngiliz kulüplerinin satın alınması, futbola duyulan tutkunun bu sektöre ne kadar büyük bir harcama yapıldığının gösterdesidir.

Dolayısı ile bu sektörün daha sağlam adımlarla yürümesi için bilişimle ortak adımlar atılmaya başlandı. SAS Ortadoğu Orta ve Doğu Avrupa Pazarlama Direktörü Nurcan Bıçakçı Arcan, verdiği bir röportajında yapay zekanın futbol ile nasıl bir araya geldiğini şöyle anlattı:

'Yapay Zeka Destekli Analitik Futbol Çözümleri'

“Dünyanın en popüler sporu futbol ve spor kulüpleri bu sporda en iyi takıma sahip olmak için kıran kırana bir yarış içindeler. Rekabet bu kadar fazlayken ve transfer bedelleri bu kadar yüksekken en doğru oyuncuyu seçebilmek o kadar da kolay değil. Üstelik takıma iyi bir oyuncu katabilmek de başarı için yeterli olmuyor, bir takım olarak başarıya ulaşmak için her oyuncunun performansının ve yeteneklerinin doğru analiz edilmesi ve sahada doğru konumlandırılması gerekiyor. Bu oldukça zaman alan ve maliyetli bir süreç, ancak SAS gibi yapay zeka destekli analitik çözümler sunan şirketler sayesinde artık daha etkili ve kolay şekilde bu süreci yönetmek, riskleri analiz ederek doğru taktikler geliştirmek mümkün hale geldi.

SAS çözümlerini kullanan Hollandalı spor analitik şirketi SciSports, geliştirdiği gerçek zamanlı takip sistemiyle dünyanın önde gelen liglerinde yer alan güçlü kulüplere oyuncu seçiminde ve oyunun geliştirilmesinde önemli katkılar sunuyor. SciSports’un geliştirdiği SciSkill Endeksi dünyadaki her profesyonel futbolcuyu tek bir evrensel endekste değerlendiriyor. Şirket, her hafta 244 ligde 2000'den fazla maçı SciSkill teknolojisi ile analiz ediyor, 90.000'den fazla oyuncunun kalitesini, yeteneğini ve değerini hesaplamak için makine öğrenme algoritmalarını kullanıyor. Bu, kulüplerin yeteneklerini bulmalarına, belirli bir profile uyan oyuncuları aramalarına ve rakiplerini analiz etmelerine yardımcı oluyor. Üstelik, sadece topu süren oyuncuyu değil, tüm oyunu analiz eden SciSports, otomatik olarak 3D veri üreten gerçek zamanlı izleme teknolojisi sayesinde stadyum etrafına yerleştirilen on dört kamerayla sahadaki her hareketi kaydediyor.”